“Türkiye’nin Kalbini Fethetti”

Ana Sayfa » BASINDAN » “Türkiye’nin Kalbini Fethetti”

nuri-okutan-mhp-turMHP Isparta 1. Sıra Milletvekili Adayı Nuri Okutan Akdeniz Gazetesi’ne konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Adayı, Merkez Valisi Nuri Okutan, Vehbi Koç Vakfı’nın kendisine verdiği 100 Bin Dolar Ödül ile 5 derslikli/ 100 öğrenci kapasiteli Okul Öncesi Eğitim Kurumu yaptırdı. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) kuruma ‘Fatmana’ ismini verdi.

 

PERDE ARKASINDA

KAHRAMANLAR VAR

Siirt’te eğitim oranını yüzde 40’tan 86’ya çıkaran projeler yapan Okutan: «Ben bunu ödül için yapmadım. Ödülün para olduğunu da bilmiyordum. Vehbi Koç Vakfı, Vali olarak şahsıma 100 Bin Dolar çıkarmış. Bunu kendim için diye harcayamazdım. Zira bu projenin perde arkasında isimsiz Kahramanlar vardı. Bu kaynak okul yaptırmak için yetmiyordu. Biz de Çocuk Kütüphanesi inşa ettirelim dedik, yola koyulduk.»

 

ANACIĞIM ‘OĞUL, OKUL YAPAR

DEYİNCE’ ABİLERİMDEN

DESTEK İSTEDİM

«Ödül medyaya yansıyınca anacığım, babama (‘- benim oğul, o paraya okul yaptırır’) demiş. O zaman fikir filizlendi zihnimde. Baktım kaynak yetmiyor. Babam Ramazan, abilerim İsmet, İsa, küçük kardeşim Ramazan (Op. Dr. Okutan) ve abim Mustafa dn yardım istedim. (‘- Tamam. Gerisini biz ödeyelim’) dediler. Ama Sakarya’da işadamı, esnaf, sanatkâr büyük destek oldu. Vehbi Koç Vakfı, bu projeyi duyunca tekrar kaynak sağlamak istedi. Ali Koç aradı; (‘- Okula 50 Bin Dolar vermek istiyoruz’) dedi. Vermişler de…»

 

EĞİTİM HER ZAMAN

ÖNCELİĞİM OLDU.

ŞİMDİ DE OLACAK

«Sakarya’da herkes destek oldu. Vehbi Koç Vakfı projeye tekrar destek oldu. 100 çocuk kapasiteli eser ortaya çıktı. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bizi onore etti. Okula anacığımın ismini (Fatmana) verdi. Ama anacığım, inşaatın tamamlanmasına 1 ay kala Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ümit ederim; Cennet’te; gökyüzünde izliyordur. O kurumdan şu ana kadar 800 çiçek (çocuk )mezun oldu. O eserin hikâyesi budur.»

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

OKUTAN MODELİ

UYGULADI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Adayı Nuri Okutan’ın Siirt, Sakarya ve Şanlıurfa’da uyguladığı eğitim modeli, evrensel bir sistem hale getirildi. Zira Birleşmiş Milletler (UN) ve Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ortak bir eğitim modülü yaptı. İsmini de ilham aldıkları Nuri Okutan’ı verdi: Okutan Eğitim Modeli

Nuri Okutan, kız çocuklarının okumasını teşvik için Muhtarları protokole aldı; onları onore etti.

 

Yöresel gerçekleri kullandı. Kızını okula gönderen babalara altın hediye etti. Siirt’te kızların % 40 olan okul başlama oranını % 90 a ;okul öncesi eğitimde ise yüzde 7 olan okullaşmayı yüzde 70’e çıkardı.

Genel açıdan çocukların okula gitme oranı yüzde 40 iken Vali Okutan’ın modeli sayesinde yüzde 86 oldu. Okutan, “Yüzde 100’e ulaşmak için yoğun emek ve çaba harcarken atamamız çıktı” dedi.

 

Partinin değil

Devlet’in Valisi

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümetleri ile 9 yıl çalışan MHP Milletvekili I. Sıra Adayı Nuri Okutan: “Ben sıradan bir Vali değilim. ‘Herhangi bir Vali’ değildim. İçerisinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) de bulunduğu Koalisyon Dönemi’nde de Valilik yaptım. AKP döneminde de 9 yıl Valilik yaptım. Hiçbir zaman parti Valisi olmadım. Devlet’in Valisi oldum Hemen her kesimin ulaşabildiği herkesi kucaklayan bir vali oldum.’ diyor.

 

Okutan şöyle konuşuyor:

“Elbette Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetleri ile çok uyumlu bir şekilde çalıştım. Zira Hükümet Programlarını en iyi şekilde uygulamak benim doğal görevimdi. Ama parti Valisi olmak başkadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Valisi olmak başkadır. Ben Devlet’in Valisiydim.

ERDOĞAN SİYASİ GÖRÜŞÜMÜ BİLİRDİ

DERT ETME, SENİ TANIYORUM DERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı’nda çok uyumlu çalıştıklarını anlatan Okutan, şöyle devam ediyor:

“Sayın Erdoğan bana özel telefonunu da vermiştir. Her zaman da sohbet etmişizdir. Siirt valisi iken Bir keresinde bana (‘- sen geri durma. Seni tanıyorum. Biliyorum. Dert etme. Özenle, güvenle çalışmaya devam et’) demiştir.

Ama bana kumpas kuruldu. Zalimce iftiralar atıldı.önceki illerimde incelemeye alınrak soruşturmalar yapıldı

Açık söylüyorum, alnıma kurşun sıksalar daha iyiydi. 11 dava açıldı. Şükür ki, hepsinden aklandım. Hem de Yargıtay’da, Danıştay’da, Sayıştay’da…

Şu saptamayı yapmamız lazım: Emniyet’te, Yargı’da, Basın’da bir güç vardı. O güce hormon verildi. Hormonlu güç haline geldi. ‘Kripto Ekibi’ oluşturuldu.

Onlarda zalimce iftiralar attılar. Zalimce kumpaslar kurdular. Kumpas kurulan kişilerden biri de benim.

BİZ ATA’DAN ÇİFTÇİYİZ.

EĞİRDİR’DEKİ ÇİFTLİK İÇİN TEK

BİR DAMLA KAMU HAKKI YOKTUR

Biz profesyonel düzeyde çiftçilik yapan bir aileyiz. Kuşaklar boyunca bu gelenek devam etmiştir. Eğirdir’de hep çiftliğimiz vardı. Benim Kaymakamlık, Valilik Dönemi’nde oluşmadı. Ben doğmadan da vardı.

Ama öylesine zalim iftiralar atıldı ki… Şunu net bir şekilde söyleyebilirim: Çiftliğimizde benim Kaymakamlık, Valilik Dönemi’nde sağladığım tek bir damla avantaj dâhi yoktur. Elma ziraatı yapıyoruz. Hayvancılık yapıyoruz. Örneğin Isparta’da en çağdaş ve doğru yöntem olan Damla Sulama Sistemi’ni getirenlerden biriyiz.Eğirdirdeki hayvancılık projesinde hayvanları urfa dan ayrıldıktan sonra merkez valisi iken Avusturyadan getirdim.Urfadan ayrıldıktan neredeyse 6 ay sonra getirdik.Hayvancılık projesinde avantajlı olduğumu düşünenler varsa bunu kendilerine devretmeye hazırım.

Benim kavgam kendine

menfaat sağlayanlar

ile olmuştur

 

Kamu Yönetimi’nde her zaman çift ekip ile çalıştığını anlatan Okutan şöyle dedi: “En son Valiliğin ışıkları söner. Daha da önemlisi her daim bir aktivite olur. Türkiye’de Vali Yardımcıları, idareciler ve Kamu Müdürleri’nin yanı sıra Danışmanlar ile çalışan ilk Vali benim. Örneğin benim Vali Danışmanım olan bir kişi şu an Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) Milletvekili’dir (‘- o kişi Halil Özcan’). Kendini, yetkisini aşan kişi ve kurumlarla kavgam olmuştur. Benim onca boğuşmam Devlet’in, Millet’in âli menfaatleri içindir.

 

KİŞİ, KURUM, KAVRAMLAR

CUMHURİYET KAZANIMLARI

YIPRATILMIŞ DURUMDA

Şu anda Türkiye’de kişi, kurum, kavramlar ve Cumhuriyet’in kazanımlarının yıpratıldığı tezini ortaya atan MHP Milletvekili I. Sıra Adayı Nuri Okutan, o yüzden siyasete girdiğini söyledi.

 

KÜÇÜK BÜTÇELER İLE

BÜYÜK PROJELER

YAPABİLİRİZ

Kamu yönetiminde olduğu gibi siyasette de önceliğinin eğitim olacağına vurgu yapan eski Merkez Valisi Nuri Okutan, “küçük bütçeler ile büyük projeler yapılabilir. Dar imkânlardan ummanlar çıkartılabilir. Bunu da kariyerim boyunca ispatlamış durumdayım. Eğer Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) iktidar nasip olmaz ise muhalefette de büyük projeler yapılabilir. Bu konuda kendime, ekibime ve teşkilâtımıza inancım tamdır” dedi.

 

Ana hedef: MHP iktidarı aliyy- ül a’la olur

 

Eski Merkez Valisi Nuri Okutan, Milliyetçi Hareket Partisi’ni (MHP) tek başına iktidara taşımak için Isparta boyutunda tüm teşkilâtlar ile çalıştıklarını söyledi.

 

Okutan, siyasete girişini de şöyle açıkladı: “Manevi açıdan çok haksızlığa uğradım. Bana kumpas kuruldu. Örselendim. İtibarsızlaştırılmaya çalışıldım. Ama intikam hırsı ile siyasete girmiyorum. Bu Yüce Millete kamu yönetiminde olduğu gibi başarılı bir şekilde faydalı işler yapmak istiyorum. Şunu net söylüyorum: Az kaynakla da büyük projeler yapılır. Çocuklar, gençler, kadınlar için projeler yapacağım.

Diğer çalıştığım yerler ve yaptıklarım ispatıdır.gibi Ispartada üretim gücünü artıracak ,istihdam sorununa katkıda bulunacak projelere el atabilirsem Ispartalı hemşehrilerimizle kucaklaşıp el ele verip bir şeyler üretebilirsek çok mutlu olacağım”-

 

2 kitabı

1 Tezi

2 makalesi var

Adına 10’larca

Kitap yazıldı

 

Nuri Okutan: 1962 yılında Eğirdir’de, Çiftlik Mahallesi’nde doğdu.

İlkokulu Tepeli Köyü’nde tamamladı.

 

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Mustafa Kemal Atatürk

FACEBOOKTA BİZ